Import i eksport towarów związany jest z dopełnieniem pewnych obowiązków i informowaniem o obrocie towarami, co jest podstawą prowadzonych na ten temat statystyk. Jednym z dokumentów, które muszą wypełnić polskie firmy jest deklaracja Intrastat. O co w niej chodzi? Kto musi ją wypełnić i kiedy? O czym należy pamiętać i co się stanie, jeśli zapomnimy złożyć dokumentu?
Dokumenty związane z wymianą handlową istniały od zawsze, ale w chwili zniesienia granic między krajami będącymi członkami Unii Europejskie zmieniła się ich struktura. Dzisiaj import i eksport pomiędzy państwami związane są z wypełnianiem deklaracji Intrastat. Na rynku pojawiają się firmy doradcze, które pomagają w poprawnym wypełnieniu dokumentu. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonych w tym specjalistów, gdyż brak lub błędy w deklaracji mogą grozić karami finansowymi.
Formularz wwozu lub przywozu wypełnia się w formie elektronicznej, korzystając z kreatora na portalu internetowym służby celnej lub wysyłając wypełniony dokument na adres mailowy Izby Celnej. Należy zrobić to nie później niż 10 dnia miesiąca po miesiącu sprawozdawczym.
Składanie deklaracji leży w obowiązku osoby fizycznej bądź prawnej oraz jednostkach organizacyjnych, które nie mają osobowości prawnej, które są podatnikami VAT i dokonują wymiany towarowej z krajami na terenie wspólnoty Unii Europejskiej i przekroczyły ustalone progi. Znajdują się w niej najważniejsze informacje związane z obrotem tj. informacje o rodzaju, ilości i wartości przewożonych produktów.
Analizuje się tu wartość przywożonych lub wywożonych towarów w roku poprzedzającym rok, za który składana jest deklaracja, a przekroczenie progów statycznych dotyczących wwozu lub przywozu towaru automatycznie nakłada na firmę obowiązek wypełnienia dokumentu. Progi ustalane są odrębnie dla importu i eksportu towarów. Jeśli firma nie przekroczyła ich wysokości, nie musi składać deklaracji Intrastat. Jak prawidłowo wypełnić deklarację Intrastat? Przeczytaj na naszym blogu